BZX85C8V2 Fairchild/ON Semiconductor DIODE ZENER 8.2V 1W DO41 Zener Diode 8.2V 1W ±6% Through Hole DO-41
Part Nnumber
BZX85C8V2
Description
DIODE ZENER 8.2V 1W DO41 Zener Diode 8.2V 1W ±6% Through Hole DO-41
Producer
Fairchild/ON Semiconductor
Basic price
Categories Discrete Semiconductor Products Diodes - Zener - Single Manufacturer Fairchild/ON Semiconductor Series - Packaging Bulk Part Status Active Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2V Tolerance ±6% Power - Max 1W Impedance (Max) (Zzt) 5 Ohm Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 5V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA Operating Temperature -65°C ~ 200°C Mounting Type Through Hole Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial Supplier Device Package DO-41
Following Parts
Random Products
(keyword BZX85C8V2 Fairchild/ON Semiconductor DIODE ZENER 8.2V 1W DO41 Zener Diode 8.2V 1W ±6% Through Hole DO-41)